Read the latest updates on coronavirus from Harvard University. For SEAS specific-updates, please visit SEAS & FAS Division of Science: Coronavirus FAQs

Standing Committees

SEAS Standing Committees 2021-22

 

Academic Leadership Council

Chaired by the Dean, this group provides strategic direction and counsel for the SEAS academic enterprise.

  • Frank Doyle (Chair)
  • Michael Aziz (MSME Area Chair)
  • Lene Hau (AP Area Chair, Spring)
  • Frank Keutsch (ESE Area co-Chair)
  • Eddie Kohler (CS Area Chair)
  • Petros Koumoutsakos (AM Area Chair)
  • Jennifer Lewis (BIO Area Chair, spring)
  • Marko Loncar (EE Area Chair)
  • Vinothan Manoharan (Interim AP Area Chair, fall)
  • Eric Mazur (Academic Dean)
  • Samir Mitragotri (BIO Area Chair, fall)
  • Hanspeter Pfister (Academic Dean)
  • Steven Wofsy (ESE Area co-Chair)

 

Committee for Higher Level Award Nominations

Identify candidates from SEAS faculty for high level awards (e.g., NAE, NAS, etc.).

  • Frank Doyle (Chair)
  • James Anderson
  • Evelyn Hu
  • David Mooney
  • Madhu Sudan

 

Committee on Diversity, Inclusion, and Belonging

To create a long-term (e.g., five-year) strategic plan that is based on qualitative and quantitative data and evidence-based best practices, for increasing the diversity of SEAS and cultivating a more inclusive and welcoming environment for all stakeholder groups. The strategic plan will: outline how SEAS defines diversity and inclusion; articulate a rationale; and formulate specific, measurable goals. The committee will also develop strategies, initiatives, and programs that will advance the diversity goals, and assist relevant offices, departments, and stakeholder groups with the systematic implementation of the plan. In addition, the committee is charged with creating opportunities for community-wide engagement and feedback, as well as continuous assessment and updating of the SEAS Diversity Strategic Plan.  The full list of committee members can be found at https://www.seas.harvard.edu/diversity-inclusion-and-belonging/about-us

  • Alexis Stokes (Chair)
  • Diane Schneeberger (Co-Vice-Chair)
  • Steve Wofsy (Co-Vice-Chair)

 

Computational Science and Engineering Program Committee

The Program Committee for Computational Science and Engineering plans and supervises academic degree programs offered under the umbrella of IACS. The committee is responsible for admission and advising and serves as the Committee on Higher Degrees for the Master of Science, Master of Engineering and Secondary Field in CSE.

  • Petros Koumoutsakos (Chair)
  • Michael Brenner
  • Flavio Calmon
  • Efthimios Kaxiras
  • Boris Kozinsky
  • Zhiming Kuang
  • Na Li
  • Rebecca Nesson
  • David Parkes
  • Hanspeter Pfister
  • James Waldo

Participating administrators: Cathy Chute, Pavlos Protopapas, Daniel Weinstock

 

Computing Advisory Committee

Oversees SEAS computing strategic priorities, policies, and resource allocation.

  • James Waldo (Chair)
  • Tim Bowman
  • David Hwang
  • Daniel Jacob
  • Rebecca Nesson
  • Hanspeter Pfister
  • Robin Wordsworth

 

Director of Graduate Studies

Serves as primary contact for applicable graduate program regarding curricular issues, policy exceptions and petitions, and advisor issues.  Ordinarily chairs the applicable CHD.

  • Federico Capasso (AP)
  • Yiling Chen (AM, Spring)
  • Krzysztof Gajos (CS, Spring)
  • Petros Koumoutsakos (CSE)
  • HT Kung (CS, Fall)
  • David Parkes (Data Science, Co-DGS)
  • Cengiz Pehlevan (AM, Fall)
  • Neil Shephard (Data Science, Co-DGS)
  • Eli Tziperman (Co-DGS ESE)
  • Joost Vlassak (ES, Fall)
  • Robin Wordsworth (Co-DGS ESE)

 

Director of Undergraduate Studies

Serves as primary contact for applicable undergraduate concentration regarding advising and curricular issues.

  • Demba Ba (BIO)
  • Boaz Barak (CS, Co-DUS)
  • Stephen Chong (CS, Co-DUS)
  • Steven Gortler (AM, Co-DUS)
  • Sarah Iams (AM, Co-DUS)
  • Zhiming Kuang (ES)
  • Margo Levine (AM, Co-DUS)
  • Yue Lu (EE)
  • Frans Spaepen (MSME)
  • Elsie Sunderland (ESE)

 

Executive Team

Oversees planning for all strategic aspects of the organization, including: finance and budget, administration and staffing, physical resources and space, IT, resource development, and communications.

  • Frank Doyle (Chair)
  • Armin Afsahi
  • Tim Bowman
  • Anas Chalah
  • Cathy Chute
  • Kim Harris
  • David Hwang
  • Paul Karoff
  • Eric Mazur
  • Rebecca Nesson
  • Hanspeter Pfister
  • Pam Redfern
  • Leslie Schaffer
  • Diane Schneeberger
  • Alexis Stokes
  • James Waldo


Faculty Resource Advisory Committee

Representing the faculty, advise the Dean on financial resource matters, and assist the Dean in communicating financial information to the faculty.

  • Frank Doyle (Chair)
  • Tim Bowman
  • David Brooks
  • Scot Martin
  • Leslie Schaffer


FAS Standing Committee on Higher Degrees in Data Science

Administers the master’s program leading to the S.M. degree in Data Science, including oversight of curriculum, advising, program assessment, administration, and student outcomes. It also oversees the secondary field in Data Science for Ph.D. students.

  • Emma Dench (Oversight Dean)
  • David Parkes (Co-Chair)
  • Neil Shephard (Co-Chair)
  • Demba Ba
  • Joseph Blitzstein (Fall)
  • Finale Doshi-Velez
  • Mark Glickman
  • Steven Gortler
  • Eddie Kohler (E-O)
  • Petros Koumoutsakos
  • Jun Liu
  • Yue Lu
  • Cengiz Pehlevan
  • Hanspeter Pfister
  • Michael Smith
  • James Waldo

Participating administrators/other participants: Kevin Rader (Statistics, Senior Preceptor); IACS: Cathy Chute, Pavlos Protopapas, Daniel Weinstock)

 

Higher Degrees (CHD) (Applied Math/Computer Science)

Reviews and approves program plans of PhD and master's students.  Approves PhD student requests for delaying the qualifying exam.  Assigns the Dean's nominee to PhD qualifying exam committee.

  • Nada Amin
  • HT Kung (CS Co-Chair, Fall)
  • Cengiz Pehlevan (AM Co-Chair, Fall)
  • Yiling Chen (AM Co-Chair, Spring)
  • Krzysztof Gajos (CS Co-Chair, Spring)
  • John Girash (E-O)
  • Ann Greaney-Williams (E-O)
  • Margo Levine
  • James Mickens
  • Radhika Nagpal
  • Cengiz Pehlevan (Spring)
  • Ariel Procaccia (Fall)
  • Salil Vadhan (Spring)


Higher Degrees (CHD) (Applied Physics)

Reviews and approves program plans of PhD and master's students.  Approves PhD student requests for delaying the qualifying exam.  Assigns the Dean's nominee to PhD qualifying exam committee.

  • Federico Capasso (Chair)
  • John Girash (E-O)
  • Ann Greaney-Williams (E-O)
  • Frans Spaepen
  • Robert Westervelt
  • Amir Yacoby


Higher Degrees (CHD) (Engineering Sciences)

Reviews and approves program plans of PhD and master's students.  Approves PhD student requests for delaying the qualifying exam.  Assigns the Dean's nominee to PhD qualifying exam committee.

  • Joost Vlassak (Chair, Fall)
  • John Girash (E-O)
  • Ann Greaney-Williams (E-O)


Subcommittees:

 

Higher Degrees (BIO) Subcommittee

  • Jia Liu
  • Daniel Needleman (Fall)

 

Higher Degrees (EE) Subcommittee

  • Flavio Calmon
  • Vijay Reddi
  • Woodward Yang

 

Higher Degrees (ESE) Subcommittee

  • Eli Tziperman
  • Robin Wordsworth

 

Higher Degrees (MSME) Subcommittee

  • Frans Spaepen
  • Joost Vlassak (Fall)

 

Master in Design Engineering (MDE) Program Co-Directors

  • Joanna Aizenberg (Director)
  • Martin Bechtold


MS/MBA Program Steering Committee

Oversees all academic and curricular issues related to the MS/MBA program

  • Thomas Eisenmann (Co-Chair)
  • Robert Howe (Co-Chair)
  • Sheila Coveney
  • Amitabh Chandra
  • Jill Fadule
  • John Girash
  • Carl Kester
  • Jana Kierstead
  • Rebecca Nesson
  • Conor Walsh

 

Steering Committee

Chaired by the Dean, this group provides counsel and guidance on important matters that span finance, administration, faculty affairs, academic programs, research, communications, and diversity, inclusion & belonging (DIB) initiatives.

  • Frank Doyle (Chair)
  • Michael Aziz (MSME Area Chair)
  • Tim Bowman (E-O)
  • Lene Hau (AP Area Chair, Spring)
  • David Hwang (E-O)
  • Paul Karoff (E-O)
  • Frank Keutsch (ESE Area co-Chair)
  • Eddie Kohler (CS Area Chair)
  • Petros Koumoutsakos (AM Area Chair)
  • Jennifer Lewis (BIO Area Chair, Spring)
  • Marko Loncar (EE Area Chair)
  • Vinothan Manoharan (Interim AP Area Chair)
  • Eric Mazur (Academic Dean)
  • Samir Mitragotri (BIO Area Chair, Fall)
  • Rebecca Nesson (E-O)
  • Hanspeter Pfister (Academic Dean)
  • Diane Schneeberger (E-O)
  • Alexis Stokes (E-O)
  • Steven Wofsy (ESE Area co-Chair)


Undergraduate Engineering Committee (UEC)

Oversees all engineering concentration policies (and serves as the College's ES concentration committee), including their management, relevant course content including engineering content for ABET, learning outcomes, and preparation for ABET reviews (including meeting with the advisory committee). Proposes new policies or changes such as course numbering, requirements and desired learning outcomes for prerequisite courses for engineering concentrations and grade requirements.

  • Zhiming Kuang (ES, Chair)
  • Demba Ba (BIO)
  • Anas Chalah (E-O)
  • Christopher Lombardo (E-O)
  • Yue Lu (EE)
  • Linsey Moyer (E-O)
  • Rebecca Nesson
  • Frans Spaepen (MSME)
  • Elsie Sunderland (ESE)
  • Patrick Ulrich (E-O)
  • Bryan Yoon (E-O)


 SEAS/Harvard Centers/Initiatives Directors or Co-Directors who are SEAS faculty

  • Quantitative Biology Initiative: Vinothan Manoharan (Director)
  • China Project: Michael McElroy (Chair)
  • CIQM: Robert Westervelt (Director)
  • CNS: Robert Westervelt (Director)
  • CRCS: Milind Tambe (Faculty Director)
  • Data Science Initiative: David Parkes (Co-Director)
  • HUCE: Daniel Schrag (Director)
  • IACS: Petros Koumoutsakos (Faculty Director)
  • LInc:  Rebecca Nesson (Admin Director); Eric Mazur (Faculty Director)
  • MRSEC: Jennifer Lewis (Director)
  • Harvard Quantum Initiative: Evelyn Hu (Co-Director)
  • Solar Geoengineering Research Program: David Keith (Faculty Director)
  • Wyss: Donald Ingber (Founding Director)